Sezoninė tvenkinių priežiūra

person Autorius: AKVAZOO.LT list Skiltis: Žuvys Data: favorite Paspaudimai: 359
Sezoninė tvenkinių priežiūra

Visa informacija kaip teisingai prižiūrėti tvenkinį skirtingais sezonais.

Tvenkinių priežiūra nėra pats paprasčiausias dalykas. Dėl Lietuvoje vyraujančio sezoniškumo, dažnai atsiranda vienos ar kitos problemos susijusios su tvenkinių ir juose augančių žuvų priežiūra. Tad kaip paruošti tvenkinį kiekvienam sezonui trumpai ir aptarsime.

Pavasaris
    Pavasarį tvenkinyje vyksta du procesai vienu metu: kyla vandens temperatūra ir žuvys tampa aktyvesnės po žiemos. Būtent dėl šių priežasčių būtina pasirinkti tinkamą pašarą, pritaikytą esant žemai vandens temperatūrai, taip pat būtina žuvų racioną papildyti vitaminais (JBL Atvitol). Vitaminai sustiprins žuvies organizmo atsparumą, padės efektyviai užkirsti kelią ligoms, tokioms kaip pavasarinė karpių viremija.

  • Daug vandenyje ištirpusių maistingų medžiagų (pvz.: nitratai ir dar daugiau fosfatų) bei padidėjęs saulės šviesos intensyvumas (nėra pavėsio nuo šalia augančių medžių arba nuo pačio tenkinio augmenijos) skatina dumblių augimą. Tai reikškia, kad pavasarį yra paskutinė galimybė (prieš naują sezoną) užkirsti kelią dumblių augimui. Su šia problema puikiai kovoja šie produktai: JBL PhosEX, Pond Direct.

  • Tuo pačiu metu patartina sekti vandens kokybę (karbonatinį kietumą). Pavasarį lyjant, tvenkinio vanduo atsiskiedžia ir jis tampa minkštesnis. Karbonatinį vandens kietumą galite pasitikrinti testais: JBL KH arba JBL PondCheck.

Vasara
    Vasarą tvenkinyje vyksta net 3 reiškiniai tuo pačiu metu:

  • Aukšta vandens temperatūra mažina deguonies koncentracija vandenyje, todėl reikia pasirūpinti papildoma aeracija (JBL Oxygen Test O₂ ir JBL PondOxi-Set). Beje, vandens aeracija yra būtina ne tik žuvims, bet  ir visiems tvenkinio mikroorganizmams.

  • Esant aukštai vandens temperatūrai tvenkinio žuvis patartina šerti lengvai virškinamu pašaru (JBL Koi Summer).
  • Stiprios audros ir lietūs vasarą drastiškai mažina vandens kietumą (kinta vandens kokybė). JBL StabiloPond KH  stabilizuoja vandens kietumą, taip pat apsaugo nuo didelių pH svyravimų.

Ruduo
    Rudenį reikia apsvarstyti kelis klausimus:

  • Norint išvengti nuostolių, tvenkinį reikia paruošti žiemos sezonui.
  • Dėl lapų kritimo į tvenkinį, didėja vandens užterštumas organinėmis medžiagomis.

  • Rudenį ir žiemos pradžioje (prieš šalčius) yra idealus laikas sumažinti organinių medžiagų kiekį tvenkinio vandenyje. Šiuo metu organinės medžiagos yra „laisvos formos“ ir jas lengviausia pašalinti iš vandens (JBL PhosEX Pond Filter, JBL PhosEX Pond Direct).

  • Žuvis turi gauti daugiau baltymingo pašaro, kad pardėtų kaupti energijos atsargas žiemai. Žuvys pavasarį dažniausiai serga, dėl nepakankamo vitaminų kiekio gauto šaltuoju laikotarpiu. Kas 2 dienas papildykite žuvų racioną vitaminais, kurie padės sustiprinti organizmo atsparumą.

  • Apsisaugoti nuo lapų kritimo į tvenkinį galima naudojant tinklą arba mechaniškai traukiant lapus iš vandens. Jei vis dėl to lapų susikaupė daug į pagalbą pasitelkite JBL SediEx Pond (bakterijos ir deguonis), kurie lengviau suskaidys lapus.


Žiema
    Nors tvenkinys šaltuoju sezonu „miega žiemos miegu“, turite atkreipti dėmesį į kelis pagrindinius faktorius:

  • Ne visa žiema būna nepaprastai šalta, pasitaiko "šiltų" periodų, kai žuvys tampa aktyvios ir nori ėsti. Tokių šiltesnių periodų metu rekomenduojama šerti žuvis tiktai specialiu lengvai virškinamu pašaru. Esant žemai temperatūrai šie pašarai ilgai neužsibūna žuvų virškinamąjame trakte ir neapsunkina virškinimo (JBL PondEnergil ar JBL Koi Energil Midi).

  • Jei tvenkinio gylis yra mažesnis kaip 150 cm, jis gali visiškai užšalti. Turint specialų prietaisą -  aeratorių (aeratorių atliekamos funkcijos: aeracija, oksidavimas, degazavimas, cirkuliacija, sluoksniavimas, putų išmetimas, vandens ir dugno valymas) užkirstite kelią visiškam tvenkinio užsalimui, kuris yra pražūtingas žuvims.

  • Sukurdamas horizontalią vandens srovę ir vertikalią oro srovę aeratorius trukdo visų rūšių sluoksniavimuisi (vandens), išsaugodamas nekintančią ekosistemą. Jokiu būdu negalima aeratoriaus žarnelių įleisti į giliausią tvenkinio vietą.

Tai yra AKVAZOO nuosavybė. Kopijuoti draudžiama!

Šaltiniai: www.jbl.de

Sekmadienis Pirmadienis Antradienis Trečiadienis Ketvirtadienis Penktadienis Šeštadienis Sausis Vasaris Kovas Balandis Gegužė Birželis Liepa Rugpjūtis Rugsėjis Spalis Lapkritis Gruodis