Renkamės akvariumo filtrą

person Autorius: AKVAZOO.LT list Skiltis: Žuvys Data: favorite Paspaudimai: 334
Renkamės akvariumo filtrą

Ketinate įsirengti pirmąjį akvariumą ir nežinote, nuo ko pradėti? „Akvazoo“ – neatskiriama nuo akvariumistikos, tad pasakojame nuo pradžių.

Ketinate įsirengti pirmąjį akvariumą ir nežinote, nuo ko pradėti? „Akvazoo“ – neatskiriama nuo akvariumistikos, tad pasakojame nuo pradžių. Apie tai, kokie svarbiausi akvariumo įrenginiai, trumpai čia

Akvariumui būtinas filtras, kuris valytų vandenį mechaniškai, biologiškai ir chemiškai. Mechaninio filtravimo metu surenkamos stambesnės organinės liekanos. Biologinio filtravimo eigoje gerosios bakterijos suskaido dalį organinių medžiagų ir nuodingus azoto junginius verčia į mažiau nuodingus, pavyzdžiui, amonį į nitratus. Cheminio filtravimo metu absorbuojamos nuodingos cheminės medžiagos. Taip pat filtras svarbus gerųjų vandens bakterijų veisimuisi. Kaip žinia, žuvų išmatoms, augalų liekanoms ir kitiems nešvarumams skaidyti būtinos gerosios bakterijos veisiasi filtro viduje esančiose filtracinėse medžiagose ir užtikrina, kad vanduo būtų skaidrus ir švarus.

Kaip išsirinkti akvariumo filtrą?

Akvariumo filtrai gali būti vidiniai arba išoriniai. Vidiniai filtrai tinkamesni mažiems ir vidutiniams akvariumams, o išoriniai – didesniems. Filtro galingumą renkamės, atsižvelgdami į akvariumo dydį ir žuvų kiekį.

3 tūrių filtro taisyklė: rekomenduojama rinktis filtrą, atsižvelgiant į Jūsų akvariumo dydį, t. y., jei Jūsų akvariumas maždaug 100 l, rinkitės filtrą, kurio našumas – bent 300 l/h (tiek litrų išfiltruoja per 1 valandą). Tokiu atveju filtras ilgiau neužsiteršia ir dirba efektyviau.

Rinkdamiesi filtrą, ypač, jei esate pradedantieji, įsitikinkite, kad jį bus patogu išardyti ir sudėti. Vidinis filtras dažniausiai valomas 1–2 kartus per mėnesį (priklauso, koks akvariumo dydis ir kiek žuvų ir gyvų augalų jame auginate), tad patogumas – vienas iš svarbiausių kriterijų.

Vidinis ar išorinis filtras?

Kaip minėta, akvariumo filtrai gali būti vidiniai ir išoriniai. Paprastai sakome, kad vidinis filtras – puikus pasirinkimas akvariumams su nedideliu kiekiu žuvų. Dideliems ir tankiai apgyvendintiems akvariumams rekomenduojamas  išorinis filtras. Filtras akvariume veikia visą parą, t. y. jį išjungti draudžiama, jei norime išvengti vandens rūgimo ir panašių nesklandumų.

Vidiniai filtrai tvirtinami akvariumo viduje guminiais lipdukais, o išoriniai filtrai dažniausiai pastatomi spintelėje po akvariumu, tad į išorę išvedamos tik vandens paėmimo ir išleidimo žarnos. Šie filtrai, kaip minėta, yra galingesni už vidinius filtrus ir valomi rečiau (priklauso nuo akvariumo dydžio, gyvų augalų ir žuvų kiekio). Jie efektyviai atlieka mechaninę, biologinę ir cheminę filtraciją, nes viduje yra užpildų kasetės, į kurias įdedate tai, ko konkrečiu atveju Jūsų akvariumui labiausiai reikia.

Filtro paleidimas

Įrenginėjant naują akvariumą ar įsigijus naują filtrą, svarbu vandenį ir filtro viduje esančias filtracines medžiagas pripildyti gerųjų vandens bakterijų, kurios pagreitins biologinės pusiausvyros nusistovėjimą akvariume.

Norėdami, kad vandenyje šių bakterijų kolonijos susidarytų kuo sklandžiau, į akvariumą įpilkite specialiai tam sukurtų priemonių. „Akvazoo“ parduotuvėse siūlome kelių gamintojų gerąsias bakterijas: JBL, „Easylife“ ir „Tropical“. Gerųjų bakterijų pagrindu taip pat gaminami vandens aktyvatoriai ir vandens kondicionieriai, palengvinantys naujo akvariumo įrengimo procesą. Nurodytą kiekį tereikia įpilti į akvariumo vandenį ir būtinai apšlakstyti filtracines medžiagas – kempines ir keramikos granules. Skaidrėjantis vanduo – požymis, kad viską darote teisingai ir akvariume toliau gali būti sėkmingai kuriama ekosistema.

Svarbu atminti, kad esant nepakankamam gerųjų vandens bakterijų kiekiui, sutrinka akvariumo biologinė pusiausvyra, ir gali kilti grėsmė žuvų sveikatai, nes nebeskaidomas amoniakas. Pradėję augti dumbliai ar drumstas vanduo – pirmieji to požymiai. Tokiu atveju reikėtų atlikti vandens testus, nustatyti priežastį ir stengtis ją pašalinti.

Filtro priežiūra

Vidinius filtrus valome 1–2 kartus per mėnesį ar dažniau esant būtinybei. Pirkdami filtrą paprašykite, kad parduotuvėje Jums parodytų, kaip filtrą išardyti. Pastebėję, kad filtras veikia lėčiau, skleidžia neįprastus garsus ar pan., ištraukite filtro kištuką iš elektros lizdo, tada atsargiai ištraukite patį filtrą iš vandens ir išardę pagrindines dalis išplaukite po tekančio vandens srove. Išplautas kempines bei keramines granules (jei tokių yra) pakartotinai apšlakstykite turima gerųjų bakterijų priemone ir vėl viską surinkite. Vidinį filtrą įjungti galima tik tada, kai jis vėl panardintas po vandeniu ir pritvirtintas prie stiklo.

Išoriniai filtrai valomi kiek kitaip. Svarbu vadovautis gamintojo nurodytomis instrukcijomis ir viską daryti atidžiai: teisingai sustabdyti vandens cirkuliaciją ir atjungti žarnas nuo filtro korpuso. Tada atidarius filtrą, po tekančiu vandeniu išplauti kasetėse esančias mechaninio ir biologinio filtravimo medžiagas ir pakeisti cheminio filtravimo medžiagas (tai gali būti aktyvuota anglis, zeolitas, fosfatų ar kitų medžiagų absorbentai) Mechaninio ir biologinio filtravimo medžiagas apšlakstykite turima gerųjų bakterijų priemone.

SVARBU: nerekomenduojama tuo pačiu metu nusiurbinėti dugno ir plauti filtro (nesvarbu, kokio jis tipo) tam, kad neišplautumėte per didelio kiekio gerųjų bakterijų.

AKVAZOO parduotuvėse visad stengiamės padėti išsirinkti tinkamiausią filtrą, kad akvariumas namuose džiugintų ir įkvėptų kurti.

Sekmadienis Pirmadienis Antradienis Trečiadienis Ketvirtadienis Penktadienis Šeštadienis Sausis Vasaris Kovas Balandis Gegužė Birželis Liepa Rugpjūtis Rugsėjis Spalis Lapkritis Gruodis