Patarimai auginantiems graužikus ir triušius
Dažnai pirmuoju vaikų (ir ne tik) augintiniu tampa žiurkėnas, jūrų kiaulytė, kitas smulkus graužikas ar triušis. Jei norime, kad mūsų gyvūnai būtų sveiki ir laimingi, pasirūpinkime būtiniausiais dalykais.
Dažnai pirmuoju vaikų (ir ne tik) augintiniu tampa žiurkėnas, jūrų kiaulytė, kitas smulkus graužikas ar triušis. Jei norime, kad mūsų gyvūnai būtų sveiki ir laimingi, pasirūpinkime būtiniausiais dalykais.
ATSAKOMYBĖ
Augintinis – ne žaislas – su tuo sutinkame turbūt daugelis, tad jei augintinis perkamas vaikams, tėvams taip pat tenka atsakomybė stebėti, kaip vaikas rūpinasi ir elgiasi su gyvūnu. Kadangi gyvūnas laikomas narvelyje, yra visiškai priklausomas nuo Jūsų. Tiesa, graužikai ir triušiai nėra ilgaamžiai, bet tinkamai jais rūpinantis, gyvena sveiki ir laimingi.
Atminkime, kad šie gyvūnai – socialūs, todėl rekomenduojama juos laikyti po kelis. Jei norite išvengti prieaugio, laikykite du tos pačios lyties du gyvūnus (dažniausiai puikiai sutaria tos pačios vados dvi žiurkėno, degu, jūrų kiaulytės patelės ir kt., o patinėliai linkę konkuruoti ir peštis). Jei nutariate auginti po vieną, tada Jūs turite skirti jiems daugiau laiko: nepakanka tik pašerti, jiems būtinas bendravimas.
PATOGUS BŪSTAS
„Akvazoo“ parduotuvėse stengiamės patarti būsimiems graužikų augintojams, kad nėra tokios sąvokos kaip „per didelis narvas“: kuo daugiau erdvės galite skirti augintiniui, tuo geriau. Galite rinktis, kelių aukštų bus narvas, su tuneliais ir rateliais ar be – kad gyvūnui būtų kuo užsiimti net naktimis, kai Jūs miegate.
Narve turi būti būtiniausių dalykų: girdykla, dubenėlis pašarui, namukas ir, priklausomai nuo gyvūno rūšies, įvairios „sportinės“ įrangos bei žaislų. Triušiams ir kai kuriems graužikams reikia turėti ėdžias šienui, indą smėlio vonioms ir tualetą. Narvo dugną turi dengi kraikas. „Akvazoo“ siūlome išbandyti net kelių tipų kraikus: pjuvenų, kukurūzų burbuolių ir net celiuliozės granules „Asan“, kurios patikimai sugeria kvapus ir drėgmę. Atsižvelgiant į Jūsų augintinio rūšį, padedame išsirinkti geriausią kraiką.
Graužiko namelis narve skirtas augintinio dienos miegui, taip pat kai kurių rūšių graužikai jame laiko maisto atsargas. Tad tai – jo saugus prieglobstis ir saugykla. Šienas ar natūrali medvilninė medžiaga reikalinga žiurkėno ir degu gūžtai.
Taip pat atminkite, kad graužikams būtina pakabinama girdykla, o ne dubenėlis su vandeniu. Kadangi šie gyvūnai – labai aktyvūs, dubenėlyje vanduo greitai būtų užterštas kraiko ir pašaro gabalėliais ar netgi išlaistytas, o šlapias gyvūnas gali sušalti ir susirgti. Tad daug paprasčiau tiesiog pakabinti girdyklą ir kasdien ją pripildyti švaraus vandens.
Ratelis ar kitos aktyviai veiklai skirtos priemonės – būtinos, nes graužikui svarbu judėti. Ypač, jei jį retai išleidžiate iš narvelio. Misdamas riešutais ir sėklomis, kuriose gausi riebalų, nejudėdamas jis smarkiai nutuktų. Aktyvi veikla taip pat svarbi sveikoms kraujotakos, kvėpavimo ir virškinimo sistemoms palaikyti. Atminkite, kad rateliai tinka ne visiems graužikams: jame susižaloti gali ilgauodegiai gyvūnai. Tad jiems geriau parinkti tunelių, įvairių žaisliukų, kuriose galite paslėpti skanėstų ir pan.
BŪTINOS MAISTINĖS MEDŽIAGOS
Stebėdami natūralią gamtoje gyvenančių graužikų ir triušių mitybą, gyvūnų pašarų gamintojai, bendradarbiaudami su mokslininkais, kuria kiekvienai rūšiai subalansuotus pašarus. Svarbu išsirinkti kokybiškus, kuriuose būtų gausu sėklų, riešutų, džiovintų daržovių ir vaisių. Taip pat sudėtis gali būti praturtinta mineralais ir vitaminais. „Akvazoo“ parduotuvėse siūlome itin kokybiškus „Padovan“ ir „Tropifit“ gamintojų pašarus, sukurtus bendradarbiaujant su mokslininkais.
Graužikams ir triušiams taip pat svarbi druska ir mineralinė kreida. Jas paprasta pritvirtinti prie grotelių gyvūnams pasiekiamoje vietoje. Druska ir kreida būtina sveikiems dantims, nes dilina juos ir neleidžia peraugti, taip pat stiprina imuninę sistemą ir aprūpina organizmą mineralinėmis medžiagomis, svarbiomis širdžiai ir kaulams. Šaltuoju metų laiku augintinius rekomenduojame papildomai stiprinti vitaminais. Ypač, jei jie neseniai patyrė stresą, gyja po ligos, intensyviai šeriasi ar sulaukė palikuonių.
Svarbu reguliariai tikrinti, kad priekiniai graužikų ir triušių dantys bei nagai neužaugtų per ilgi. Per ilgus nagus ir dantis gali nukirpti Jūsų veterinaras. Tam reikia specialių įrankių ir, žinoma, žinių, o procedūra nėra brangi ar ilgai trunkanti.
SAUGŪS PASIVAIKŠČIOJIMAI
Jei manote, kad Jūsų namuose būtų saugu paleisti laisvai pabėgioti augintinį, kruopščiai patikrinkite, ar sienose, grindyse ir balduose nėra ertmių, pro kurias gyvūnas įlįstų vidun. Taip pat apsaugokite laidus, paslėpkite vaistus, nepalikite augintinio vieno kambaryje be priežiūros. Svarbu saugoti juos nuo nukritimo ir grėsmę galinčių sukelti kitų gyvūnų.
Šiltuoju metų laiku augintinius rekomenduojame išnešti į lauką. Tačiau tai darykite saugiai ir palaipsniui. Kad gyvūnas patirtų kuo mažiau streso, siūlome transportavimo dėžes („boksus“), skirtus specialiai graužikams. Įdėkite ten šieno ir kitos gyvūno mėgstamos guolio medžiagos, šiek tiek pašaro. Apsuptas pažįstamų kvapų ir būdamas saugioje erdvėje jis jausis saugiau. Nelaikykite gyvūno tiesioginėje saulės šviesoje, kuri yra per intensyvi, taip pat venkite vėjuotų vietų, ypač skersvėjų.
Didesnius augintinius – jūrų kiaulytes ir triušius – galite išmokyti vaikščioti lauke su petnešiomis ir pavadėliais. Galioja tie patys dresūros principai kaip ir šuniukams: pratiname po truputį, paskatiname mažu mėgstamo skanėsto gabalėliu. Žinoma, daug kas priklauso ir nuo paties gyvūno būdo: juk net tos pačios vados vieni triušiukai yra aktyvesni ir drąsesni, o kiti – lėtesni ar baikštesni. Svarbu stebėti augintinį ir neversti jo, jei matote, kad bijo ar nenori.
KASDIENĖ PORCIJA – MEILĖS IR RŪPINIMOSI
Nepamirškite kasryt skirti bent minutę laiko savo augintiniui: prieš išeidami pasirūpinkite palikti švaraus vandens ir pašaro visai dienai. Jei pastebite, kad Jūsų augintinis elgiasi kitaip nei paprastai, pavyzdžiui, jis nenori maitintis ar gerti, sunkiai kvėpuoja, nenori žaisti, apsilankykite pas veterinarą. Delsimas gali būti pražūtingas, nes, mažų gyvūnų atveju, ligos progresuoja labai greitai.
Nepamirškite palepinti savo augintinio skanėstais. Graužikai mielai renkasi skanėstus su sausainukais, medumi, apelsinais, kukurūzų spragėsiais, sezamo sėklomis, ir t.t. Skanėstas taip pat bus „pramoga“ graužikui, kuri padės linksmai praleisti laiką narve. Skanėste esantis medinis pagaliukas taip pat padeda nutrinti priekinius dantis ir nagus.