Kovojame su dumbliais tvenkinyje

person Autorius: AKVAZOO.LT list Skiltis: Žuvys Data: favorite Paspaudimai: 638
Kovojame su dumbliais tvenkinyje

Skaidriame tvenkinio vandenyje plaukioja ryškiaspalvės žuvys, prieš saulę žėri ant vandens lelijų žiedų pabirę lašeliai – nuostabi sodo puošmena. Tik dažnai šią idilę sudrumsčia toks paprastas dalykas kaip dumbliai. Kaip kovoti su dumbliais tvenkinyje, nepakenkiant vandens gyvūnams ir augmenijai?

Skaidriame tvenkinio vandenyje plaukioja ryškiaspalvės žuvys, prieš saulę žėri ant vandens lelijų žiedų pabirę lašeliai – nuostabi sodo puošmena. Tik dažnai šią idilę sudrumsčia toks paprastas dalykas kaip dumbliai. Kaip kovoti su dumbliais tvenkinyje, nepakenkiant vandens gyvūnams ir augmenijai?

Tiek kurdami nedidelį dekoratyvinį tvenkinėlį sodui papuošti, tiek rūpindamiesi didesniu tvenkiniu, kuriame ketiname maudytis ir žvejoti, turime nepamiršti pagrindinių ekosistemos principų:

  • būtina pasirūpinti mikroorganizmų, skaidančių organines medžiagas, populiacija, taip užtikrinamas vandens skaidrumas ir žuvų sveikata;

  • jei tvenkinys atviroje vietoje, šiltuoju metų laiku visos cheminės reakcijos vyks greičiau nei šešėlyje, tačiau, jei tvenkinys yra po medžiais, reikės jį reguliariai valyti nuo krentančių lapų;

  • svarbu neperšerti žuvų, kad pašaro likučiai neirtų ir gausios žuvų išmatos neužterštų vandens;

  • itin svarbu visus metus stebėti kintančius vandens rodiklius ir deguonies kiekį, kad būtų tinkamai pasirūpinta žuvų ir kitos faunos gerove;

  • jei tvenkinyje gausu maistinių medžiagų, neišvengsite dumblių atsiradimo. Maistinės medžiagos, patenkančios į tvenkinį kartu su lietaus, nuotekų ir gruntiniais vandenimis, taip pat susidarančios dėl žuvų išmatų, pūnančių augalų liekanų ir pan.: fosforas, azotas, anglis, silicis, kalcis, kalis, magnis, natris, chloridas, geležis. Todėl svarbu pasirūpinti tinkama vandens chemine sudėtimi, o išsibalansavus pusiausvyrai, nedelsiant stengtis ją atstatyti ir palaikyti.

 

Išskiriami trys pagrindiniai kovos su dumbliais žingsniai:

1) pasirūpinti nuolatine vandens priežiūra;

2) kovoti su dumbliais neatidėliotinai;

3) riboti maistines medžiagas vandenyje.

 

KOVA SU DUMBLIAIS TVENKINYJE – VISUS METUS

Jei norime kontroliuoti dumblių atsiradimo ir augimo procesus, pirmiausiai turime gerai suprasti, kas vyksta tvenkinyje visus metus.

PAVASARĮ kylant vandens temperatūrai aktyvėja žuvys, o vandenyje gausu ištirpusių maistinių medžiagų. Taigi gerokai pakyla nitratų ir fosfatų kiekis vandenyje. Daug šviesos ir minėtų cheminių elementų – idealios sąlygos dumbliams.

Taigi pirmiausiai reikėtų atlikti vandens testus ir nustatyti nitratų, nitritų, fosfatų kiekį vandenyje. Tuo pačiu metu patartina sekti vandens kokybę (karbonatinį kietumą). Pavasarį lyjant, tvenkinio vanduo atsiskiedžia ir jis tampa minkštesnis. Karbonatinį vandens kietumą nustato JBL KH Test-Set karbonatinio vandens kietumo testas.

Tada imamės maksimaliai išvalyti tvenkinį nuo jame susikaupusių sąnašų. Tai padaryti padeda Aquaclar Pond Plus Ši priemonė „suriša“ smulkias plaukiojančias dalelytes, sukeliančias vandens drumstumą, į didesnius darinius, kurie nusėda ant dugno ir yra pašalinami filtro ar mechaniniu būdu. Priemonės veikimas matomas kaip balkšvo debesies susidarymas, kuris išnyksta po kelių valandų. Dalelės, nesėdusios ant dugno, turi būti pašalinamos iš tvenkinio, kitaip irdamos jos vėl sudarys terpę dumbliams.

VASARĄ svarbu stebėti, kad tvenkinyje, dar aukščiau kylant vandens temperatūrai, nepritrūktų deguonies. Tai ypač svarbu, jei tvenkinys – nedidelis, o gyvūnijos jame – gausu. Papildomos aeracijos būdu teikiamas deguonis vandenyje esantiems naudingiesiems mikroorganizmams, kurie skaido maistines medžiagas ir taip neleidžia augti dumbliams. Taigi palaikomas ekosistemos balansas, būtinas vandens švarumui ir žuvų sveikatai. Išeitis – aeratorius (kitaip oro pompa), kuris cirkuliuoja vandenį, prisotina jį deguonies, taip pat valo dugną. Sukurdamas horizontalią vandens srovę ir vertikalią oro srovę aeratorius trukdo visų rūšių vandens sluoksniavimuisi, išsaugodamas nekintančią ekosistemą.

Su dumbliais kovoti padeda Antyglon Pond Plus: veikliosios medžiagos sunaikina dumblius, nepakenkdamos vandens gyvūnijai.

Taip pat svarbu atminti, kad reikia neperšerti žuvų, ir tam, jog parašo likučiai neirtų vandenyje, rinktis lengvai virškinamą pašarą. Siūlome JBL ProPond All Seasons pašarus tvenkinių žuvims, kurie sukurti santykiu 3:1 pagal NEO indeksą, t. y. atsižvelgta į temperatūrą, funkcijas, žuvų dydį ir amžių.

RUDENĮ didžiausias rūpestis – krentantys medžių lapai, dėl kurių didėja vandens užterštumas organinėmis medžiagomis. Prieš šalčius idealu sumažinti organinių medžiagų kiekį tvenkinio vandenyje. Šiuo metu organinės medžiagos yra „laisvos formos“ ir jas lengviausia pašalinti iš vandens, taigi rekomenduojame pakartotinai naudoti PhosEx Pond Direct priemonę fosfatų mažinimui tvenkiniuose. Apsisaugoti nuo lapų kritimo į tvenkinį galima naudojant tinklą arba mechaniškai traukiant lapus iš vandens.

ŽIEMĄ, ypač pastaraisiais metais, kai temperatūra nenukrenta itin žemai, žuvys, žiemojančios neįšąlančiuose tvenkiniuose, išlieka aktyvios ir nori ėsti. Rekomenduojame šerti žuvis specialiu lengvai virškinamu pašaru, nes žemoje temperatūroje šie pašarai ilgai neužsibūna žuvų virškinamajame trakte ir neapsunkina virškinimo. Tai jau minėtas JBL ProPond All Seasons. Jei nerimaujate, kad tvenkinys gali įšalti, siūlome iš anksto pasirūpinti aeratoriumi, juolab, kad jis naudingas visus metus.

UV sterilizatorius

DIDŽIAUSIAUS DUMBLIŲ NAIKINTOJAS – UV-C sterilizatorius

JBL ProCristal UV-C sterilizatorius bakterijas sunaikina UV-C spinduliais, greitai ir patikimai pašalina žaliuosius dumblius ir baltąsias bakterijas. Tačiau nėra žalingo šalutinio poveikio: dėl atspindinčios vidinės sienelės nepralaidus UV-C spinduliavimui, tad sterilizavimo procesas vyksta itin efektyviai, UV-C lempa automatiškai išsijungia atidarius dangtelį. Prietaisas taip pat kompaktiškas: jungiamas prie išorinio filtro arba atskiro siurblio, užima nedaug vietos, trumpiausias instaliacijos ilgis – 61 cm.

Su dumbliais tvenkinyje kovokime kartu!

 

Tai yra AKVAZOO nuosavybė. Kopijuoti draudžiama!

Šaltiniai: www.jbl.de

 

Sekmadienis Pirmadienis Antradienis Trečiadienis Ketvirtadienis Penktadienis Šeštadienis Sausis Vasaris Kovas Balandis Gegužė Birželis Liepa Rugpjūtis Rugsėjis Spalis Lapkritis Gruodis