Filtro vaidmuo akvariume

person Autorius: AKVAZOO.LT list Skiltis: Žuvys Data: favorite Paspaudimai: 511
Filtro vaidmuo akvariume

Akvariumo vandens filtravimo svarba.

Šis straipsnis skirtas pradedantiesiems akvariumistams. Aptarsime:

  • Kas yra filtras ir kokia jo funkcija?
  • Kaip vyksta filtravimas?
  • Kokią didžiausią klaidą daro pradedantieji akvariumistai?


    Filtras tai prietaisas skirtas akvariumo vandens valymui. Dažniausiai filtras sudarytas iš dviejų dalių: vandens siurblio ir talpos su filtravimo medžiaga. Filtrai gali būti: vidiniai nardinami tiesiai į patį akvariumą ir išoriniai – kurie statomi šalia ar po akvariumu. Abiejų tipų filtrų veikimo principas yra tas pats – vanduo filtruojamas per filtracinę medžiagą. Akvariume filtras reikalingas dėl mechaninio vandens valymo nuo drumstumo, dėl cheminio žuvų atliekų apdorojimo, taip pat, dėl vandens cirkuliacijos. Vandens srovė, iš filtro galvos, priverčia vandenį akvariume judėti. Tinkamai įrengtas filtras nuolat maišo viršutinį ir apatinį vandens sluoksnius, taip pagerindamas dujų apykaitą tarp akvariumo vandens ir kambario oro. Vandens paviršius kontaktuodamas su oru atiduoda sukauptą anglies dioksidą, prisisotina deguonies ir leidžiasi gilyn.
    Ant daugelio vidinių filtrų galima uždėti „venturi“ antgalį, kurio pagalba į vandens srautą įmaišomas didelis kiekis oro ir vanduo prisisotina deguonies. Būtina paminėti, kad uždaruose akvariumuose, kurie yra su dangčiu, vamzdelis orui turi būti išvestas į išorę. Negalima jo palikti po dangčiu, nes po dangčiu oras necirkuliuoja ir ilgainiui jame lieka labai mažai deguonies.

    Filtravimo procesas. Filtracinė medžiaga sulaiko stambias organines medžiagas esančias vandenyje. Kai filtre prisirenka purvo, jį reikia išplauti. Bet būtina žinoti tai, kad per dažnai plaunamas filtras gali suardyti akvariumo mikroflorą ir akvariumo vanduo pradės balti, o per retai plaunamas filtras gali sukelti akvariumo vandens rūgimą.
    Filtravimo procesas susideda iš dviejų etapų: mechaninio ir biologinio. Filtracinėje medžiagoje sulaikytos purvo dalelės – mechaninis etapas. Surinktą purvą užpuola bakterijos, saprofitai ir išskaido jį iki paprastų mineralų. Idealios filtracijos metu išskaido į vandenį, anglies dioksidą ir nitratus. Tai biologinis etapas. Būtent šis etapas (jei veikia) užtikrina skaidrų vandenį. Jei filtrą kiekvieną kartą išplausite per daug kruopščiai, jame neužsiveis reikiamas kiekis mikroorganizmų, kurie  skaido organines atliekas. Biologinis filtravimas nevyks. Akvariumo vanduo bus pripildytas pusiau suskilusios organikos, o mikroorganizmai dideliais kiekiais prisidaugins visame akvariumo vandenyje, nuo ko vanduo pasidarys neskaidrus - balzganas.
    Kai filtre užsiveis gerosios bakterijos ir kai jų kiekis bus pakankamai didelis, jos neišleis į vandenį organikos ir laisvai vandenyje plaukiojusios  bakterijos mirs nuo bado – balta migla pranyks. Vanduo taps skaidrus, nusistovės biologinė pusiausvyra.
    Plauti filtrą reikia tik tada, kai tai būtina, kai purvas ir bakterinės apnašos pradeda trikdyti vandens cirkuliaciją. Plaunant filtrą negalima naudoti jokių ploviklių! Geriausia skalauti vandeniu paimtu iš to paties akvariumo, darant dalinį vandens pakeitimą. Tokios procedūros tikslas - atlaisvinti filtracinės medžiagos poras, kad vanduo galėtų laisvai tekėti.
    Tam, kad paspartintumėte biologinės pusiausvyros procesą, galima į naujai paleistą akvariumą įdėti seną, nešvarų filtrą, išimtą iš veikiančio akvariumo, arba įdėti pakankamą kiekį (maždaug 10%) seno grunto. Taip pat specializuotose parduotuvėse galite rasti bakterinių preparatų, kurie taip pat paspartina šį procesą. Kelios iš tokių priemonių yra JBL FilterStart, Denitrol, Easy-Life EasyStart gerųjų bakterijų koncentratas.

    Didžiausia klaida, kurią daro pradedantieji akvariumistai, yra filtro išjungimas. Dažnai filtras išjungiamas nakčiai, ilgesniam laikui išvažiuojant iš namų ar taupumo sumetimais. Jeigu filtrą keletą dienų palaikysite išjungtą ir po to, nepraplovę jo, įjungsite – visas akvariumo žuvis galite ir nunuodyti. Vietoje naudingų nitrifikuojančių bakterijų  filtre  atsiras anaerobinės bakterijos, kurios išskirs į vandenį sieros vandenilį ir metaną. Filtras akvariume turi veikti nuolat! Filtro išjungimas gali būti pražūtingas akvariumui.

    Išvados yra tokios, kad akvariumo filtro išjunginėti negalima, nes akvariumas - gyvas organizmas ir be gėlo, prisotinto deguonimi vandens jis greitai mirs.  Filtras yra neatskiriama ir būtina akvariumo dalis.

Tai yra AKVAZOO nuosavybė. Kopijuoti draudžiama!

Sekmadienis Pirmadienis Antradienis Trečiadienis Ketvirtadienis Penktadienis Šeštadienis Sausis Vasaris Kovas Balandis Gegužė Birželis Liepa Rugpjūtis Rugsėjis Spalis Lapkritis Gruodis