Dykumos terariumai

person Autorius: AKVAZOO.LT list Skiltis: Egzotiniai Data: favorite Paspaudimai: 430
Dykumos terariumai

Kaip tinkamai įrengti terariumą, kad jo gyventojas jaustųsi gerai?

     Mes labai dažnai galvojame, kad dykumose vyrauja tik labai karštos gyvenamosios vietos. Tačiau pažvelgus atidžiau, pastebėsime, kad tokioje aplinkoje yra labai ryški temperatūrų kaita. Temperatūra dienomis pakyla labai aukšta, o naktimis nukrenta iki ganėtinai žemos.
    Dykumoje gyvenantys gyvūnai nuolatos varijuoja tarp karštų, saulėtų vietų ir vėsesnių, dengiamų šešėliais. Tai vyksta dėl to, kad gyvūnai koreguoja savo kūno temperatūrą pagal individualius poreikius, siekdami palaikyti jų organizmui tinkamiausius metabolinius procesus ir jiems būdingą elgesį (pvz. teritorines kovas, piršlybų ritualus ir kt.)
    Svarbu įsiminti, kad dykumos gyvūnams būtinos labai karštos vietos, kuriose temperatūra terariume siektų 50-60°C, nors jie šioje vietoje visos dienos ir nepraleidžia. Natūralu, kad laikas, praleidžiamas karščiausioje vietoje priklauso nuo to, kokia yra bendra aplinkos temperatūra ir oro srautų judėjimas jų natūralioje aplinkoje. Pavasarį, kuomet oro temperatūra yra žema ir pučia stiprūs vėjai, laikas, praleidžiamas šildantis saulėje yra gerokai ilgesnis, kad būtų pasiekiama reikiama kūno temperatūra. Vasarą priešingai, gyvūnai saulėje stengiasi praleisti mažiau laiko, ypatingai, kai oro temperatūra pasiekia 38°C ir nėra jokio vėjo, tam, kad neperkaistų. Optimali temperatūra daugeliui dykumų gyvūnų yra nuo 35 iki 42°C. Todėl labai svarbu, kad terariumas, skirtas dykumos gyvūnams, turėtų skirtingas šilumos zonas. Augintinis visada turi turėti galimybę palikti kaitros zoną ir pasišalinti į vėsesnę, kad galėtų tinkamai reguliuoti savo kūno temperatūrą. Įrenginėdami terariumą turite pasirinkti reikiamą įrangą ir tinkamai ją naudoti, kad užtikrintumėte kuo natūralesnes gyvenimo sąlygas pasirinktam augintiniui (pvz.: niekada nepadenkite viso terariumo dugno pasirinkta šildymo sistema).
    Gyvūno augintojas turi užtikrini, kad terariume sukurtas klimatas turės skirtingas kaitros zonas, o ne pastovią vieną temperatūrą, kaip saunoje. Šilumos paskirstymas yra pats svarbiausias faktorius įrenginėjant tinkamą gyvenamą vietą. Nei viena reptilija neišgyvens pastovioje aukštoje temperatūroje.

Dykumos terariumas gali būti įrenginėjamas taip:


    Terariumo dugno padengimui gali būti naudojamas bet koks smulkus smėlis. JBL rekomenduoja raudonos, geltonos ir baltos spalvos smėlius, kurie vadinasi TerraSand. Raudonos spalvos TerraSand smėlis yra klampus ir jį galima formuoti pagal poreikius dengiant juo dugną. Išdžiūvęs jis sukietėja iki tam tikro lygio, suteikdamas gyvūnui galimybę rausti urvus. Atsižvelgiant į gyvūno poreikius, terariumas gali būti įrenginėjamas su akmenimis, formuojant iš jų olas. Naudojant akmenis svarbu, kad jie būtų tinkamai sutvirtinti dėl gyvūno ir pačios aplinkos saugumo, kad augintinis nesusižalotų ir nesudaužytų jį supančių stiklų. Tai gali būti padaryta naudojant netoksišką akvariuminį silikoną JBL AquaSil. Nepamirškite, kad natūralūs akmenys, ypatingai dideli, sveria pakankamai daug ir gali būti sudėtinga juos tinkamai įtvirtinti. Šiuo atveju paprasčiau būtų naudoti akmens imitacijos dekoracijas. Sausos šakos taip pat puikiai tinkama dekoracija dykumos terariumams. Tinkamai parinkti augalai, tokie kaip įvairūs sukulentai, puikiai pagyvins augintinio aplinką. Kaktusai turėtų būti naudojami tik imitaciniai, kad išvengtumėte gyvūno sužalojimo. Sodindami gyvus augalus atsižvelkite į tai, kad terariume gyvenantys stiprūs sveiki gyvūnai dažniausiai juos sulaužo ir po tam tikro laiko turėsite juos atsodinti. Jeigu to daryti nenorite, pasirinkite plastikinius augalus.

Apšvietimas:


    Natūralios dykumos išskirtinis bruožas – didžiulis kiekis šviesos. Kiekvieną dieną didelis kiekis UV saulės spindulių pasiekia dykumos paviršių, tuo pačiu ir joje gyvenančius gyvūnus. Atsižvelgiant į tai, terariumuose laikomiems dykumos gyvūnams būtinas gausus kiekis šviesos ir didelė ultravioletinių spindulių koncentracija. JBL Solar Reptil Sun T8 liuminescencinės lempos aprūpina terariumą 36% UV-A / 8% UV-B, T5 – 63% UV-A / 12% UV-B. Kadangi liuminescencinės lempos, skleidžiančios didelį kiekį UV spindulių, skleidžia mažai šviesos, būtina terariume įrengti ir pilno spektro dienos šviesos apšvietimą. Šiuo atveju rekomenduojame JBL Solar Reptil Jungle. Ši lempa aprūpina terariumą pilno spektro gerai matoma dienos šviesa su mažu kiekiu UV spindulių (2% UV-A / 0,5% UV-B).
    Dykumos terariume, kurio aukštis yra ~50 cm, pagal poreikius rekomenduojama instaliuoti 1-2 JBL Solar Reptil Sun ir 2-3 JBL Solar Reptil Jungle lempas. Įrenginėjant apšvietimą būtina atsižvelgti į tai, kad jis turi būti terariumo viduje, o ne išorėje. Sklindanti šviesa neturi susidurti su stiklu ir gyvūną ji privalo pasiekti tiesiogiai, be jokių pašalinių trikdžių. Tai būtina dėl vienos esminės priežasties – gyvūnas turi kuo geriau įsisavinti ultravioletinę šviesą. Jeigu reikia, viduje prie apšvietimo galite sumontuoti papildomą apsauginį tinklą, kuris neleistų jūsų gyvūnui tiesiogiai prisiliesti prie įjungtų lempų.
    Metalo halido lempos, kurios skleidžia ultravioletinę spinduliuotę, šilumą bei matomą dienos šviesą yra dar geresnis pasirinkimas, negu liuminescencinės lempos. JBL ReptilDesert L-U-W lempos yra vienas geriausių techninių sprendimų pasirinkimas dykumos terariumų laikytojams, nes viena lempa atitinka natūralius dykumos gyventojų poreikius.
    Nepamirškite ir atkreipkite dėmesį į tai, kad bestuburiams, tokiems kaip vorai ar skorpionai, UV spinduliuotė nėra reikalinga. Ji gali būti netgi pražūtinga, todėl šiems gyvūnams JBL ReptilDesert ar JBL Jungle Daylight apšvietimas yra pats geriausias pasirinkimas (energiją tausojančios lempos be ultravioletinių spindulių).

Šildymas:


    Dykumoje gyvenantys gyvūnai yra priklausomi nuo saulės skleidžiamos šilumos, todėl jie puikiai jaučia šviesos šaltinius ir gyvendami terariume greitai randa vietas, kuriose galima susišilti. Tuo pačiu reikia nepamiršti, kad terariume turi būti ir vėsios vietos, kuriuose gyvūnas per daug sušilęs galėtų atsivėsinti. Tokias atskiras šilumos zonas daug paprasčiau įrengti didesniuose terariumuose, nes mažuose visa aplinka įkaista per pakankamai trumpą laiko tarpą.
    Vienas iš pasiūlymų, kaip būtų galima tinkamai įrengti šiltesnes zonas – tai JBL TerraTemp šildomo kilimėlio panaudojimas. Juo rekomenduojama padengti pusę terariumo dugno. Kilimėlio niekada nerekomenduojama dėti per vidurį terariumo. Taip yra dėl to, kad gyvūnas turi turėti pasirinkimą ir galėti visada atsitraukti į vėsesnę arba šiltesnę savo gyvenamosios aplinkos vietą. Dar viena priežastis – saulės vonių mėgėjai, kurie taip pat mėgsta natūralioje gamtoje įsikasti į smėlį, norėdami atsivėsinti. Jie turi turėti galimybę ir terariume atlikti tuos pačius veiksmus. T. y. vėsioje jo vietoje įsirausti į smėlį.
    Įsukamas apšvietimo lempas (halogenines lempas su reflektoriais) rekomenduojama tvirtinti toje pačioje terariumo pusėje, kurioje yra šildomas kilimėlis. Tai reikalinga tam, kad gyvūnas vienu metu toje pačioje vietoje galėtų šildytis ir gauti reikiamą spindulių kiekį. Įsidėmėkite, kad visą tai turi būti instaliuota ne per vidurį, o prie vienos iš terariumų galinių kraštinių. Kaip papildomas šviesos šaltinis gali būti naudojamos ir tam skirtos spalvotos lempos, kurios skleidžia skirtingą temperatūrą ir sukuria šilumos zonas nuo labai įkaistančių iki visai vėsių. Tai, savo ruožtu, suteikia gyvūnui didesnę pasirinkimo laisvę kaip ir natūralioje aplinkoje.
    Keramikinė JBL ReptilHeat lempa yra tinkamas šilumos šaltinio pasirinkimas, atsižvelgiant į jos galingumą. Ją rekomenduojama naudoti kartu su JBL TempSet (karščiui atspariu lempos lizdu) arba su JBL TemsSet heat apsauginiu lempos gaubtu. Papildomai instaliuotas raudonos šviesos arba silpnas LED apšvietimas jums padėtų papildomai stebėti jūsų gyvūną tamsiu paros metu.

Terariumas sausumos vėžliams:


    Terariumas sausumos vėžliams įrenginėjamas labai panašiai kaip ir visiems kitiems dykumos gyvūnams. Esminis skirtumas – terariumo dugnas negali būti padengtas smėliu ir jis turi būti ganėtinai platus, kad vėžliai galėtų laisvai judėti. Terariumo dugną rekomenduojama užpildyti ~2 cm JBL TerraBark pakratu. Paviršius taip pat gali būti dengiamas stambiais medžio žievės gabaliukais. Kartais naudojami ir akmenys arba akmens plokštės, tačiau jie turi būti be aštrių briaunų. Kaip šilumos šaltinis rekomenduojama šildanti lempa ir šildantis akmuo, kuris dažniausiai tampa mėgstamiausiu terariumo objektu. Dubenėlis vandeniui (JBL ReptilBar) ir maistui turi būti parenkami pagal augintinio dydį ir poreikius.

Dykuminių terariumų gyvūnai:

Barzdotasis drakonas

Pagonų rūšis

Leopardinis gekonas

Eublepharis macalarius

Europinis vėžlys

Testudo rūšis

Terariumo tipas

Dykumos

Terariumo tipas

Sausas

Terariumo tipas

Sausas

Gyvūno dydis

30–60 cm

Gyvūno dydis

20-25 cm

Gyvūno dydis

16-30 cm

Terariumo dydis

150x120x90 cm

Terariumo dydis

120x80x50 cm

Terariumo dydis

4-5 m2x60 cm

Dienos temperatūra

28-30 °C

Dienos temperatūra

28-30 °C

Dienos temperatūra

20-30 °C

Nakties temperatūra

18-20 °C

Nakties temperatūra

18-23 °C

Nakties temperatūra

18-20 °C

Rekomenduojamas šilumos šaltinis

JBL ReptilDesert L-U-W

Rekomenduojamas šilumos šaltinis

JBL TerraTemp šildomas kilimėlis

Rekomenduojamas šilumos šaltinis

JBL ReptilDesert L-U-W

Drėgmė dienos metu

50-60%

Drėgmė dienos metu

40-60 %

Drėgmė dienos metu

60-80 %

Drėgmė nakties metu

50-60%

Drėgmė nakties metu

60-80 %

Drėgmė nakties metu

60-80 %

Pakratas

JBL Sansibar River

Pakratas

Smėlio ir molio mišinys

Pakratas

Dirvožemio ir smėlio mišinys (9:1)

Laikymas

Grupėmis

Laikymas

Grupėmis

Laikymas

Grupėmis (2 patelės 1 patinas)

Aktyvumas dieną/naktį

Dieninis

Aktyvumas dieną/naktį

Naktinis

Aktyvumas dieną/naktį

Dieninis

Pagrindinis maistas

Vabzdžiai, daržovės

Pagrindinis maistas

Vabzdžiai

Pagrindinis maistas

Šienas, žolės, morkos (JBL Herbil)

Papildoma maistas

4-5 kartus per savaitę

Papildoma maistas

Retsykiais naujagimėmis pelėmis, zoofobusais, milčiais

Papildoma maistas

Šviežios žolelės

UV poreikis

Aukštas

UV poreikis

Nereikalingas

UV poreikis

Vidutinis

UV apšvietimas

JBL ReptilDesert

L-U-W

UV apšvietimas

Nereikalingas

UV apšvietimas

JBL ReptilDesert

L-U-W

Apšvietimo laikas

12-14 val.

Apšvietimo laikas

12-14 val.

Apšvietimo laikas

12-14 val.

Šviesos šaltinis

JBL ReptilDesert Daylight (24 W) arba JBL Solar Reptil Sun

Šviesos šaltinis

JBL ReptilDesert Daylight (24 W)

Šviesos šaltinis

JBL ReptilDesert Daylight (24 W)

Specialūs poreikiai

Labai prieraišūs

Specialūs poreikiai

Patinai gali labai smarkiai tarpusavyje konkuruoti

Specialūs poreikiai

Vasarą galite laikyti lauke.

Tai yra AKVAZOO nuosavybė. Kopijuoti draudžiama!

Šaltiniai: www.jbl.de

Sekmadienis Pirmadienis Antradienis Trečiadienis Ketvirtadienis Penktadienis Šeštadienis Sausis Vasaris Kovas Balandis Gegužė Birželis Liepa Rugpjūtis Rugsėjis Spalis Lapkritis Gruodis