Degu graužikų mitybos ypatumai
Degu - gudrus dekoratyvinis graužikas. Sužinokite daugiau apie jų mitybos ypatumus.
Degu (lot. Octodon Degus) graužikai kilę iš Pietų Amerikos – Čilės lygumų. Pagal kilmę šis gyvūnas dažniau priskiriamas jūrų kiaulytėms, triušiams ir zuikiams negu tikriesiams graužikams. Degu – labai smalsus, protingas, aktyvus, drąsus, vietoje nenustygstantis, dėmesio reikalaujantis gyvūnėlis. Atsižvelgiant į tai, kad natūralioje aplinkoje šio tipo gyvūnai gyvena kolonijomis, todėl jie ypatingai mėgsta bendrauti ir rekomenduojama juos laikyti po kelis. Aktyvesni ir labiau linkę bendrauti graužikai būna pirmąją dienos pusę bei vėlyvą popietę..
Kokiu maistu maitinti Degu graužikus?
Laukiniai Degu mėgsta stiebagumbius, šakeles, dobilus, žoles ir žievę, taip pat avižas, kviečius, rugius. Užkandžiu gali būti morkos (karotino šaltinis), bulvės ar kitos daržovės (Briuselio kopūstai, salierai). Degu negalima produktų, kurie savo sudėtyje turi daug krakmolo ir riebalų. Šie gyvūnai negali efektyviai virškinti angliavandenių. Per didelis angliavandenių kiekis skatina aterosklerozės vystymąsi. Degučius reikia šerti specialiu maistu („Tropifit“ Degu pašaras, "Cavie Grand mix" pašaras jūros kiaulytėms, šinšiloms ir Degu, "Nestor" Premium pašaras degučiams). Pagrindiniai šių maistų ingredientai yra grūdai ir liucernos, kurie skatina virškinamojo trakto veiklą ir efektyvų maistingųjų medžiagų įsisavinimą. Degu skirti maistai būna praturtinti įvairiais vitaminais ir mikroelementais, taip pat vaismedžių šakelėmis, žievėmis, linų sėmenimis (nesočiųjų riebiųjų rūgščių (HUFA) šaltinis („Tropifit“ Degu pašaras).
Ar Degu gali ėsti maistą skirtą kitiems graužikams?
Kitų graužikų maiste yra riešutų, bananų, kukurūzų, saulėgrąžų sėklų, kurie Degu turėtų būti duodami kaip delikatesai. Degu organizme gaminamas insulinas (reguliuoja cukraus kiekį kraujyje) turi kitokią struktūrą ir yra mažiau aktyvus (1-10%) nei kitų graužikų. Nuolat duodant Degu maistą/skanėstus su vaisiais didėja cukraus kiekis kraujyje ir rizika susirgti cukriniu diebetu.
Kokius skanėstus galima duoti Degu?
Degu yra linkę susirgti diabetu, todėl jų mityba negali būti tokia pati kaip ir kitų graužikų. Degu turėtų apsidžiaugti šiuo mišinėliu: žalios ir džiovintos morkos, džiovintos petražolės, salierai, pastarnokai, jaunos šakelės, džiovinti obuoliai, žemės riešutai. Puiki ir sveika alternatyva „Nestor“ Premium skanėstai. Tai vitaminų, mikroelementų ir mineralų šaltinis. Medinė skanėsto šerdis patenkina augintinio graužimo poreikius ir leidžia jam nusidilinti dantis.
Ką geriau duoti topinambus ar pastarnokus?
Pastarnokas yra labai naudingas virškinimo procesams. Jame gausu vitaminų, mineralinių elementų, skaidulinių medžiagų, tačiau turi aukštą glikemijos indeksą (GI) - 17-19%. Pastarnokai turi daug krakmolo, todėl Degu reikėtų jį duoti su pertraukomis.
Tuo tarpu topinambus graužikams reikia duoti profilaktiškai. Topinambai turi mažą glikemijos indeksą (GI) - 14% ir juose beveik nėra krakmolo. Topinambuose daug inulino, kuris yra skaidomas į fruktozę ir turi labai mažą glikemijos indeksą (GI) – 19 %, lyginant su gliukoze (99 %). Produktai su aukštu glikemijos indeksu yra greitai virškinami ir absorbuojami virškinimo trakte. Greitas gliukozės kiekio kraujyje padidėjimas, skatina diabeto vystymąsi. Savo ruožtu, produktai, kurie turi mažą glikemijos indeksą lėtinta gliukozės rezorbciją ir nedaro aštrių cukraus kiekių šuolių kraujyje. Todėl, geriau duoti maistą su topinambu. „Nestor“ Degu Premium pašaras - subalansuotas pašaras, su išskirtine mišinio formule, kuri buvo sukurta atsižvelgiant į Jūsų augintinio poreikius, kad jis kuo ilgiau išliktų sveikas ir gyvybingas. Šio maisto sudėtyje yra topinambų ir erškėtrožių, padėsiančių stiprinti Degu imunitetą.
Pastarnokai, net jei jie ir turi daug vertingų ingredientų, labiau tinka kitiems graužikams.
Kaip dažnai Degu gali valgyti topinambą?
Labai dažnai (dėl netinkamos mitybos) Degu kenčia nuo diabeto, todėl profilaktiškai jiems reikia duoti topinambą (mažiausiai du kartus per savaitę). Tai užkirs kelią ne tik diabeto vystymuisi, bet ir sistemingai mažins gliukozės kiekį kraujyje. Topinambo sudėtyje yra nedaug riebalų, taip pat tai yra geležies, kalio ir silicio dioksido šaltinis, kurie naudingi širdžiai ir kailiui. Džiovintas topinambas turi daugiau skaidulų. Nustebinkite savo mažąjį augintinį „Nestor“ gardėsiu su topinambais, žolelių sėklomis ir daržovėmis arba "Nestor" Professional skanėstu graužikams su topinambais.
Kokie vaisiai ir daržovės gali sukelti viduriavimą?
Dėl didelio cukraus kiekio vaisius galima duoti labai retai ir tik tuos, kurie turi mažą glikemijos indeksą. Kartais galima duoti nedidelį obuolių gabalėlį ar prinokusių juodųjų serbentų. Iš daržovių galima duoti salierą, cikorijų, cukinijų, agurkų, morkų. Visi pasenę ar cheminėmis medžiagomis nupurkšti vaisiai ir daržovės gali sukelti viduriavimą. Taip pat viduriavimą gali sukelti salotos ir vanduo (duodant dideliais kiekiais), todėl vaisius ir daržoves po plovimo būtina gerai išdžiovinti ar nusausinti.